Propozycje na październik

  • Drukuj zawartość bieżącej strony
  • Zapisz tekst bieżącej strony do PDF

Na coraz dłuższe wieczory...

DINO… PRZYTULO… TATO… - ZAURY

Jeśli Twój maluch kocha dinozaury i kolorowe książeczki, to polecamy Wam uroczą opowiastkę o sile przytulania pt.: „Przytulozaur”. Jest to piękny i wzruszający picturebook, który pomoże dzieciom nauczyć się, jak ważne jest bycie miłym, przyjaznym i życzliwym dla innych. Naszym słodkim bohaterem jest mały dinuś – Przytulozaur, który pożegnawszy swojego Tatozaura, wyrusza na pierwszą swoją samotną wędrówkę. Po jakimś czasie znajduje plac zabaw i tam poznaje nowych przyjaciół. Wspólna zabawa jest wspaniała lecz po chwili dochodzi do sprzeczki małych dinozaurów o kolejność w zabawie. Wielka awantura przeraża naszego bohatera, który stara się za wszelką cenę pogodzić wszystkich. W końcu Przytulozaur wpada na pewien sposób, który sprawdza się w trudnych sytuacjach – tatuś serwuje mu wielkiego przytulasa. Czy magia przytulania zadziała i tym razem na małe dinozaury? Przeczytajcie aby to sprawdzić…

Przytulozaur/Rachel Bright; Chris Chatterton. Warszawa: Zielona Sowa, cop. 2021.

 

Muzeum z Pazurkiem

W muzeum historii naturalnej mieszkają sprytne koty, które pełnią bardzo ważną rolę - chronią eksponaty przed gryzoniami. Pewnego dnia do galerii egipskiej przywieziono nowy eksponat – bezcenny papirus z czasów egipskich faraonów. Koty są bardzo poruszone i zaciekawione, dlaczego ten papirus jest taki cenny. Okazuje się, że również szczury interesują się zabytkiem. Planują go wykraść i … zjeść. Wkrótce dochodzi do różnych niepokojących wydarzeń a po muzeum krąży pogłoska o klątwie, którą został obłożony przedmiot z Egiptu. Sytuacja komplikuje się jeszcze bardziej, kiedy do galerii egipskiej, za sprawą szczurów, wdziera się woda z pękniętej rury, a kocia ekipa zostaje uwięziona! Czy uda im się wydostać i uratować bezcenny papirus przed szczurami?

Klątwa faraona/Holly Webb. Warszawa: Zielona Sowa, cop. 2021.

 

 „Dzik jest dziki, dzik jest zły”?

Wszystkim, którzy uwielbiają i cenią sobie klasyczne bajki Jeana de La Fontaine prezentujemy i zachęcamy do przeczytania mądrej opowieści pt. „Dzik Dzikus” Krzysztofa Łapińskiego. Bajki La Fontaine przedstawiają uniwersalne prawdy o ludzkich wadach i zaletach oraz o prawach rządzących światem. Uczą i bawią a ich bohaterowie to często zwierzęta. Podobnie jest w polecanej lekturze, której bohaterem jest dzik Dzikus i jego stado oraz przyjaciele: zające, lisy, kaczki, kruk i guziec, mieszkający w Lesie Kabackim. Pewnego dnia spokojne i beztroskie życie zwierząt w lesie zostaje zakłócone przez pojawienie się tajemniczego stwora, którym jest Troll oraz jego głośne kichnięcie. Troll jest niezwykle cwany, potrafi ogromnie manipulować wszystkimi, wzbudza litość płaczem, skłóca ze sobą zwierzęta. Kichnięcie zrzuca na dzika Dzikusa, wymyśla historię o chorobie Dzikusa i groźbie zarazy, przez którą las zostanie wycięty, a jego mieszkańcy zginą. Wiele zwierząt odwraca się od Dzikusa i całego stada dzików. Tylko kilkoro prawdziwych przyjaciół pomaga Dzikusowi ustalić, skąd się wzięły te nieprawdziwe wiadomości. Czy uda im się przekonać pozostałe zwierzęta do dzików? Naszym zdaniem „Dzik Dzikus” to mądra, dobrze napisana i pięknie zilustrowana książka. To historia o tym, jak wielką moc ma plotka, pomówienie. Przestroga o tym, że w naszym życiu także są takie trolle, które karmią się naszym strachem, smutkiem czy niepowodzeniem.

Dzik Dzikus/Krzysztof Łapiński. Warszawa: Agora, 2020.