Propozycje na czerwiec

  • Drukuj zawartość bieżącej strony
  • Zapisz tekst bieżącej strony do PDF

Książki na początek lata

Dreszczyk emocji

„Bzdury na temat góry” to książka kartonowa z zaokrąglonymi rogami, przeznaczona dla najmłodszych czytelników. Cudnie ilustrowana i zabawna bajeczka o pewnym ogrodzie, w którym wyrasta tajemnicza… góra, a królewna, kot i smok patrzą ze zdumieniem cóż to może być? Historyjka ta „o dreszczyk emocji niektórych przyprawia, przyciąga i wciąga, a w końcu… rozbawia”. Któż to mieszka w tejże górze? Aby się tego dowiedzieć zachęcamy do przeczytania książeczki razem z dzieckiem. Na pewno wszystkich rozbawi :)

Bzdury na temat góry/Dorota Gellner; il. Beata Zdęba. Warszawa: Bajka, 2021.

 

Co za dużo, to niezdrowo!

Poznajcie rodzinę Potulnych: mama Petronela i tata Pankracy to spokojni, kulturalni i cisi bibliotekarze, ich dziesięcioletnia córeczka Pelargonia poza nazwiskiem, niewiele wspólnego ma ze swoimi rodzicami – to mały potworek wykorzystujący „potulność” swoich rodziców do zdobycia coraz większych podarków. Pelargonia ma wszystko i chce więcej, pewnego dnia wymyśla, że chciałaby dostać CÓŚ. Tylko co to jest CÓŚ? Czy rodzicom uda się odkryć i sprowadzić kolejną zachciankę dziewczynki? Przekonajcie się sami. Przeczytajcie tą „strasznie” zabawną opowieść i odkryjcie ukryte przesłanie autora - Davida Walliamsa. Powodzenia!

Cóś/David Walliams; il. Tony Ross. Piastów: Mała Kurka, 2021.

 

Nie śmiej się dziadku z cudzego przypadku…

Najnowsza książka Justyny Bednarek „Dom numer 5” to propozycja dla dzieci w wieku szkolnym, opisana w niej historia uczy szacunku do drugiego człowieka, akceptacji inności czy ułomności. Pokazuje też, że los każdego, niezależnie od sytuacji może się diametralnie i nieoczekiwanie odmienić. Akcja powieści toczy się współcześnie, a bohaterem jest dwunastoletni Piotrek, który ma ogromną wadę wzroku i stopniowo ślepnie. Z tego powodu jego życie jest bardzo trudne – w domu zamartwiający się o niego rodzice, a w szkole – dręczyciel Eryk, który ciągle dokucza Piotrkowi. Kiedy więc pewnego dnia dochodzi między chłopcami do konfrontacji – Piotr uciekając przed Erykiem trafia na teren starych ogródków działkowych do tajemniczego domu numer 5. Wówczas dzieje się coś niesamowitego – role się odwracają : teraz to Piotrek świetnie widzi, natomiast Eryk całkiem ślepnie. Czy w takiej sytuacji Piotrek zemści się na Eryku za wyrządzone krzywdy? I dlaczego biorą czynny udział w wojnie z bardzo ważna misją? Przekonajcie się sami sięgając po tą  mądrą i poruszającą historię o przyjaźni, wsparciu i akceptacji.

Dom numer pięć/Justyna Bednarek; il. Anna Sędziwy. Kraków: Wydaw. Literackie, 2021.