Propozycje na wrzesień

  • Drukuj zawartość bieżącej strony
  • Zapisz tekst bieżącej strony do PDF

Wrześniowe polecajki dla naszych czytelników

Wymarzony zawód

Książka z serii o Zwierzaczkowie tym razem ukazuję opowieść o podróżach. Kocurek Pazurek i jego dziadek uwielbiają pociągi, dlatego decydują się wyruszyć nimi ze Zwierzaczkowa i zwiedzić świat. Podczas wojaży towarzyszy im masa przygód. Bo co będzie, jeśli krowy zechcą zjeść kolację na torach kolejowych? Albo kiedy krokodyl rozłoży się na trzech siedzeniach? A maszynista usiądzie na swoich okularach i nie będzie miał go kto zastąpić? W Zwierzaczkowie każdy problem da się  rozwiązać. Okazuje się, że Dziadek Kocurka Pazurka był maszynistą i dzięki temu to on uratuje pasażerów z opresji, a jednocześnie Kocurek Pazurek spełni swoje marzenie i poprowadzi z Dziadkiem pociąg. Książka Sharon Rentty to idealna lektura dla młodszych czytelników, zawierająca barwne ilustrację i opisująca przygody bohaterów Zwierzaczkowa.

Sharon Rentta: Dzień w Zwierzaczkowie: Wyruszamy pociągami z Kocurkami. Warszawa: Amber, 2021.

 

Tata superbohaterem

Najnowsze opowiadanie Renaty Piątkowskiej przedstawia tatę jako bardzo ważną osobę w życiu dziecka. Autorka opisuje kilka historii o takich ojcach. Jeden z nich uratował swoje dziecko z ruin zawalonej szkoły, inny ciężko pracował aby zapewnić córce jak najlepszy byt. A o jeszcze innym syn powiedział: „Niektórzy nie wierzą w superbohaterów, ale oni nigdy nie  poznali mojego taty!”. Opowiadania pokazują, że dla dziecka wystarczy drobny gest, aby uznał rodzica za kogoś wyjątkowego i uważał go za swój ideał. Zbiór ten na pewno wzruszy niejednego rodzica, krótkie historyjki mogą służyć za bajkę czytaną przed snem, która na pewno zbliży do siebie rodzica i dziecko.

Renata Piątkowska: Po prostu tata. Łódź: Wydawnictwo Literatura, 2021.

 

Era Morrigan Crow

Pierwsza część cyklu Nevermoor, przedstawiająca nowy, szalony świat. Autorka opisuje historię przeklętej dziewczynki, która żyła w zwyczajnym świecie. Urodziła się w pechowy dzień, pod pechową gwiazdą i jedyne, co potrafiła, to przynosić innym pecha. Nie pisane jej było długie życie, ponieważ pechowe dzieci nigdy nie żyją długo – umierają w dniu swoich jedenastych urodzin. Morrigan - główna bohaterka, nie do końca w to wierzy, jednak jej niepokój narasta gdy zbliża się jej święto. W dniu urodzin rzeczywiście wszystko się zmienia, a to za sprawą  rudowłosego chłopca, który nazywa się Jupiter North i ma dla dziewczyny ciekawą propozycję. Podróż, w którą ją zabiera, to wyprawa w inny wymiar do tajemniczego miasta Nevermoor, gdzie Morrigan staje przed niesamowitą szansą, by zostać członkinią elitarnego stowarzyszenia. Jednak, aby to się stało  musi przejść cztery próby.  Jak sobie poradzi Morrigan? Czy potrafi coś więcej, niż tylko przynosić pecha?

Jessica Townsend: Nevermoor: Przypadki Morrigan Crow. Poznań: Media Rodzina, 2018.